Trening z wykorzystaniem płyt wibracyjnych a cellulit

Cellulit to połączenie powierzchniowego nagromadzenia tłuszczu, luźnej skóry, zatrzymywania wody, stanów zapalnych i w konsekwencji tworzenia się tkanki bliznowatej.

Chociaż sam trening z wykorzystaniem płyt wibracyjnych nie leczy cellulitu, to rzeczywiście pomaga poprawić niektóre jego aspekty, zwiększa napięcie skóry, a jego efekt można zmaksymalizować, jeśli połączy się go ze zdrowym odżywianiem, ćwiczeniami sercowo-naczyniowymi, silną terapią antycellulitową i skoncentrowanym kremem na cellulit.

Odkryj kremy Celluence® do nóg
Odkryj zabiegi na cellulit Meso-CRF®.

Część naukowa (czyli dobra wiadomość): wibracje zwiększają ilość kolagenu i poprawiają krążenie oraz redukują odkładanie się tłuszczu.

Silna stymulacja mechaniczna, taka jak wibracje wytwarzane przez platformę wibracyjną, sprzyja apoptozie adipocytów oraz proliferacji i wzrostowi fibroblastów. W prostym języku oznacza to, że komórki tłuszczowe są pobudzane do przedwczesnego obumierania, podczas gdy komórki kolagenowe są pobudzane do zastępowania obumarłych komórek tłuszczowych, a także do zwiększania produkcji kolagenu i elastyny (dwóch białek, które sprawiają, że skóra jest jędrna i elastyczna).

Te dwie rzeczy (apoptoza komórek tłuszczowych i stymulacja fibroblastów) mogą mieć bezpośredni wpływ na trzy aspekty cellulitu:

 • tłuszcz (oczywiście)

 • jędrność skóry (więcej kolagenu i elastyny = większa jędrność i elastyczność)

 • zatrzymywanie wody (zatrzymywanie płynów poprawia się, ponieważ ściany naczyń krwionośnych zbudowane są z kolagenu, elastyny i podobnych białek, więc poprawa produkcji kolagenu/elastyny wzmocni je i zwiększy ich odporność, zmniejszając w ten sposób wyciek wody z tkanek, a tym samym zatrzymywanie wody; ponadto same wibracje bezpośrednio poprawiają krążenie podczas ćwiczeń na płycie, stymulując naczynia krwionośne i limfatyczne do skurczu).

Oczywiście wszystko to można uznać za dobrą wiadomość dla osób cierpiących na cellulit: jeśli wierzyć szumnym zapowiedziom, aby pozbyć się cellulitu, wystarczy spędzać godziny na platformie wibracyjnej, prawda? Cóż, jak to zwykle w życiu bywa, sprawy nie są takie proste, co wyjaśniamy w następnym akapicie...

Rzeczywistość (czyli złe wieści): ograniczenia treningu wibracyjnego

Niestety, sprawy nigdy nie są takie proste. Trening wibracyjny i inne rodzaje stymulacji mechanicznej rzeczywiście wywołują efekty, o których mowa powyżej. Jednak codzienne przebywanie na platformie wibracyjnej przez ponad 20 minut nie jest najlepszym rozwiązaniem dla innych tkanek organizmu, takich jak chrząstka stawów kolanowych i biodrowych, siatkówka oka i inne narządy, które mogą zostać uszkodzone w wyniku nadmiernych wibracji.

Niektórzy ludzie są bardziej wrażliwi, inni mniej - ale w niektórych przypadkach nie można się zorientować, zanim nie będzie za późno. W związku z tym bezpieczne dostarczenie wystarczającej ilości bodźców do tkanek objętych cellulitem, aby znacząco wpłynąć na cellulit, jest praktycznie niemożliwe. Dlatego po dwudziestu minutach możesz zauważyć pewne rezultaty, ale nic rewelacyjnego się nie wydarzy.

Ponadto sam trening z płytą Power Plate nie wystarczy. Wibracje nie spalają tłuszczu (najważniejszego składnika cellulitu), a jedynie rozbijają tkankę tłuszczową. Wszelkie kwasy tłuszczowe uwolnione z tkanki tłuszczowej objętej cellulitem będą musiały zostać utlenione (tzn. spalone) w Twoim organizmie, w przeciwnym razie zostaną po prostu ponownie odłożone w tkance tłuszczowej, w tym w tkance tłuszczowej objętej cellulitem.

Jeśli więc wierzysz niezliczonym artykułom w sieci i oczekujesz, że schudniesz stojąc - lub nawet wykonując lekkie ćwiczenia - na platformie wibracyjnej, to nie, power plate NIE zadziała. W rzeczywistości nie schudniesz więcej, niż gdybyś wykonywał te same ćwiczenia poza platformą wibracyjną. Aby rzeczywiście schudnąć i zredukować cellulit, należy przed lub po treningu na płycie wibracyjnej wykonywać ćwiczenia na układ krążenia lub ćwiczenia z oporem, aby spalić trochę tłuszczu.

Naiwność: siedzenie lub leżenie na platformie wibracyjnej i zamienianie nerek w koktajl mleczny

"Skoro nie mogę stać cały dzień na maszynie wibracyjnej, bo to mi szkodzi, to może by tak siedzieć lub leżeć na niej krócej, żeby maszyna oddziaływała bardziej na mój cellulit, a mniej na inne organy i tkanki?" - słyszę, jak mówisz. Cóż, brzmi to jak logiczny argument i rzeczywiście widziałam wiele kobiet leżących lub siedzących na maszynie w siłowni, cieszących się dobrymi wibracjami i uśmiechających się z zadowoleniem...

Jednak kobiety te nie zdają sobie sprawy z tego, że ich jajniki, wątroba, nerki, nadnercza, trzustka i inne narządy wewnętrzne nieszczególnie lubią wibracje. Ograniczony trening wibracyjny może być dobry dla tkanki łącznej (kości, więzadeł, ścięgien, chrząstek, skóry, naczyń krwionośnych, mięśni), ale jest szkodliwy dla bardziej delikatnych tkanek, takich jak te wymienione powyżej. Mówiąc wprost, leżenie lub siedzenie na platformie wibracyjnej spowoduje uszkodzenie narządów wewnętrznych na długo przed tym, jak spowoduje znaczące uszkodzenie tkanki tłuszczowej brzucha.

Osobiście wolałbym zachować nerki w stanie nienaruszonym i stracić zbędne kilogramy innymi metodami, niż powodować uszkodzenia ciała. To nie jest straszenie, to rzeczywistość: na przykład nerki cierpią dość negatywnie na skutek działania wibracji, i jest to udokumentowane od dziesięcioleci, na długo zanim płyty wibracyjne stały się popularne. W rzeczywistości nigdy nie wykonałbym na płycie wibracyjnej żadnego innego ćwiczenia niż przysiady i wypady.

Najlepsze ćwiczenia z wykorzystaniem talerza treningowego: wszystkie trzy

Tak, są tylko trzy ćwiczenia na talerzu: przysiady, podnoszenie łydek i wypady. Dwadzieścia minut co drugi dzień i to wszystko.

Teraz, jeśli jesteś trenerem personalnym, możesz stworzyć dziesiątki wariantów: przysiady na dwóch nogach, przysiady na jednej nodze, głębokie przysiady, półprzysiady, "przysiady dla sióstr", lekkie przysiady z wyskokiem; unoszenie łydek ze zgiętymi kolanami, unoszenie łydek z prostymi kolanami, z jedną lub z dwiema nogami; i znowu normalne wypady, wypady boczne, niskie wypady itd. itp.

W rzeczywistości jednak, bezpiecznie, efektywnie i bez marnowania czasu na bezsensowne rutynowe ćwiczenia, można wykonywać na power plate tylko trzy ćwiczenia: wypady, wznosy łydek i przysiady.

Napinanie mięśnia pośladkowego wielkiego (gluteus maximus), czyli głównego mięśnia pośladkowego, to najlepsza rzecz, jaką możesz zrobić dla swojego tyłka, ponieważ podnosi on, ujędrnia i poprawia kształt tyłka bardziej niż cokolwiek innego na świecie. Wykonując wypady i przysiady na bieżni (oraz unoszenie łydek, by poprawić krążenie w łydkach), łączysz wewnętrzne wzmacnianie mięśni z zewnętrznym napinaniem skóry. Co może być lepszego?

Wykonywanie przysiadów, wykroków, pompek i innych ćwiczeń tułowia/górnej części ciała na płycie wibracyjnej jest po prostu..:

 • albo stratą czasu, ponieważ zbyt mało drgań jest przenoszonych w odpowiednie miejsca, jak w przypadku wykonywania podciągnięć ramion trzymając pasy podłączone do urządzenia. Albo nawet tak jak w przypadku robienia przysiadów, gdy kości siedzące stykają się z płytą wibracyjną.

 • Może to być niebezpieczne, ponieważ zbyt duża ilość wibracji jest przenoszona w niewłaściwe miejsca. Na przykład dyski twarde i chrząstki stawów nadgarstkowych nie lubią wibracji podczas wykonywania pompek. Ani jajniki, ani krążki lędźwiowe nie są zadowolone, gdy siedzisz lub wykonujesz brzuszki, a Twój kręgosłup lędźwiowy styka się z płytą wibracyjną.

Jak zatem uzasadnić godzinne zajęcia z wykorzystaniem płyty wibracyjnej?

"Jeśli tak jest, to dlaczego trenerzy personalni uczą tak wielu ćwiczeń na maszynach wibracyjnych i dlaczego siłownie oferują godzinne zajęcia z płytą wibracyjną?" - słyszę Twoje pytanie.

Odpowiedź na te pytania można streścić w kilku słowach: moda, ignorancja, reagowanie na popyt, zwiększanie sprzedaży, robienie tego, co robią wszyscy...

A co powiesz na miejscowe leczenie cellulitu za pomocą wibracji?

Cóż, jest to kolejny logiczny krok w naszym dążeniu do wykorzystania zalet wibracji w dążeniu do redukcji cellulitu. Kilka lat temu poszłam tą drogą, chcąc zaoferować moim klientom najlepszą możliwą metodę leczenia cellulitu. Wykorzystałam najsilniejszą dostępną obecnie maszynę do wibracji terapeutycznych, popularną w latach 70-tych, 80-tych i 90-tych maszynę o nazwie G5.

Posunęłam się nawet dalej i poprosiłam producenta o wyprodukowanie jeszcze silniejszej maszyny niż te dostępne na rynku. Jak można było przewidzieć, cellulit zmniejszył się, a jędrność skóry poprawiła, ale tylko kosztem pajączków (zwanych też żyłkami nitkowatymi) pojawiających się w miejscach poddanych zabiegowi...

Ponieważ zastępowanie jednego zła drugim nie jest dobrym pomysłem, zrezygnowałam z miejscowych zabiegów na cellulit z wykorzystaniem wibracji. Nawiasem mówiąc, dokładnie z tego samego powodu (oraz ze względu na negatywny wpływ wibracji na jędrność skóry) zrezygnowałem również z zabiegów z wykorzystaniem rollerów (zabiegów wykorzystujących podciśnienie i rolowanie, znanych również jako zabiegi palper-rouler) i na kilka lat przestawiłem się na metodę manualną, aż w końcu zaproponowałem kawitację z wykorzystaniem częstotliwości radiowej i ultradźwięków, którą obecnie stosuję w moim gabinecie.

Kości, ścięgna i więzadła: gdzie trening na platformie wibracyjnej naprawdę się sprawdza

Trening na platformie wibracyjnej jest bardzo skuteczny w zwiększaniu gęstości kości, a tym samym w walce z osteoporozą (z tego powodu został pierwotnie opracowany), a także we wzmacnianiu więzadeł, ścięgien, chrząstek i ogólnie twardej tkanki łącznej.

Dzieje się tak dzięki silnemu, przerywanemu efektowi grawitacyjnemu, jaki wywiera na te tkanki. Skóra (w tym cellulit, który jest rzeczywistą częścią skóry), naczynia krwionośne, mięśnie i tkanka tłuszczowa, będące miękkimi tkankami łącznymi, nadal odnoszą korzyści, jak wyjaśniliśmy powyżej, ale nie w takim stopniu, jak tkanki twarde.

Efekt treningu z użyciem płyt wibracyjnych jest podobny do efektu terapii falami akustycznymi (terapii falą uderzeniową). Terapia falami akustycznymi (AWT) działa dobrze na tkanki twarde (idealna do wspomagania kości, leczenia ścięgien i więzadeł), ale jest raczej bezużyteczna w redukcji tkanki tłuszczowej / cellulitu, pomimo całego szumu wywołanego przez sprytny - i wprowadzający w błąd - PR.

Maksymalizacja rezultatów treningu z wykorzystaniem talerzy treningowych

Aby zmaksymalizować efekty treningu Power Plate na WSZYSTKIE tkanki łączne, należy rozważyć przyjmowanie doustnie, w formie suplementu, następujących składników odżywczych zwiększających poziom kolagenu, chroniących tkankę łączną i wzmacniających naczynia krwionośne. Ponadto, miejscowa aplikacja na skórę tych samych składników odżywczych, w postaci dobrego kremu antycellulitowego zawierającego te składniki odżywcze, zapewni bardziej skoncentrowany efekt na skórze, tłuszczu i cellulicie.

Zarówno miejscowa aplikacja w postaci skoncentrowanego kremu antycellulitowego, jak i przyjmowanie doustne powinny być wykonywane tuż przed lub bezpośrednio po ćwiczeniach na płycie wibracyjnej:

 • Ekstrakt z Centella asiatica, czystość 95% lub wyższa

 • Hydroksyprolina, 100% czystości

 • Witamina C, 100% czystości

 • Ekstrakt z kory sosny, czystość 95% lub wyższa

 • Escyna (wyciąg z kasztanowca), czystość 95% lub wyższa

 • Proantocyjanidyna (wyciąg z kasztanowca / wyciąg z żurawiny), czystość 95% lub wyższa

przestań szukać cudownych metod leczenia cellulitu: one nie istnieją

Morał z tej historii jest następujący:

 • Po pierwsze, przestań gonić za cudownymi zabiegami - one nie istnieją. Po prostu nie wierz w szum informacyjny.

 • Ćwicz do trzech razy w tygodniu na płycie wibracyjnej, wykonując przysiady i wypady przez maksymalnie dwadzieścia minut. Nie przekraczaj dwudziestu minut - więcej nie zawsze znaczy lepiej.

 • Aby uzyskać maksymalne rezultaty, połącz ten trening z odpowiednią dietą i ćwiczeniami sercowo-naczyniowymi.

 • W połączeniu z silną terapią antycellulitową, najlepiej tuż przed lub bezpośrednio po treningu na talerzu energetycznym.

 • Stosuj wysokiej jakości krem na cellulit, najlepiej taki, który zawiera wysokie stężenie wielu składników aktywnych i nakładaj go bezpośrednio przed lub po treningu, aby uzyskać maksymalne rezultaty.

 • Nawet nie myśl o leżeniu na maszynie, aby zgubić zbędne kilogramy, ani o siadaniu na niej, aby mieć jędrniejsze pośladki...

Odkryj kremy do nóg Celluence®.
Odkryj zabiegi na cellulit Meso-CRF®.

© 2013-2021 LipoTherapeia. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zakaz powielania bez pisemnej zgody. Ten artykuł został po raz pierwszy napisany w 2013 roku i ostatnio zaktualizowany w 2021 roku.