Ból, stan zapalny i cellulit

W klinice słyszymy wiele pytań od klientek: "dlaczego mój cellulit boli, gdy się go masuje" lub nawet "dlaczego mój tłuszcz boli, gdy się go szczypie".

Dla większości kobiet cellulit nie jest bolesny (przynajmniej w przypadku cellulitu w stadium I lub II).

Jednak w cięższych przypadkach cellulitu grudkowego (etap III) zarówno cellulit, jak i tłuszcz mogą być bolesne w dotyku. Jest to najczęściej spotykane u kobiet powyżej 50. roku życia.

Jednak nawet u młodszych kobiet i w mniej poważnych przypadkach cellulit może być wrażliwy przy dotykaniu lub masowaniu.

Co zatem jest przyczyną bolesnego cellulitu?

W naturze cellulitu leży to, że dość często jest bolesny

Zanim wyjaśnimy, dlaczego zaawansowany cellulit, a czasem nawet zwykły tłuszcz, boli, przyjrzyjmy się definicji cellulitu. Pomoże nam to zrozumieć wiele przyczyn bolesnego cellulitu i tkanki tłuszczowej.

Cellulit definiuje się jako estetyczny stan skóry, który obejmuje:

 • nadmierne nagromadzenie tłuszczu w głębszych warstwach skóry (skóra właściwa i podskóra)

 • zatrzymywanie wody

 • uszkodzenia wywołane przez wolne rodniki

 • stan zapalny

 • rozluźnienie skóry

 • zwłóknienie / zniekształcenie tkanki łącznej

 • glikacja kolagenu

Przewlekły, nisko zaawansowany stan zapalny: przyczyna bólu związanego z cellulitem

W większości przypadków ból jest wynikiem stanu zapalnego, a ból spowodowany cellulitem/nadmiarem tłuszczu nie może być inny.

Ból skóry dotkniętej cellulitem / nadmiernym nagromadzeniem tłuszczu na nogach, pośladkach, ramionach, brzuchu i plecach jest powodowany (lub pogarszany) przez następujące aspekty:

 • Zapalenie tkanki tłuszczowej: wiadomo, że sama tkanka tłuszczowa jest tkanką prozapalną, tzn. komórki tłuszczowe wydzielają cząsteczki zapalne zwane adipokinami.

 • Zatrzymanie wody: słabemu krążeniu / zatrzymaniu wody zawsze towarzyszy zwiększony stan zapalny, ponieważ produkty odpadowe i toksyny nie są usuwane z tkanek, co powoduje miejscowe podrażnienie / większy stan zapalny (błędne koło), a w konsekwencji ból

 • Uszkodzenia oksydacyjne i glikacja prowadzą do stanów zapalnych, a w konsekwencji do bólu

 • Zwłóknienie: włókna tkanki łącznej, które przyczepiają się do kulek cellulitu, są początkowo nadmiernie rozciągnięte, a następnie kurczą się (zwłóknienie), a cały proces charakteryzuje się stanem zapalnym i bólem.

Wszystkie te zmiany w tkance tłumaczą bolesny, grudkowaty cellulit.

Cellulit: problem zdrowotny, a nie tylko estetyczny

Podsumowując, cellulit nie jest jedynie łagodną i wizualnie irytującą przypadłością estetyczną, za jaką uważa go większość ludzi.

Choć cellulit nie zabija, wskazuje, że pod skórą toczy się stan zapalny i dochodzi do uszkodzeń, które najlepiej byłoby powstrzymać, zarówno ze względów estetycznych, jak i zdrowotnych.

Jeśli nie będzie kontrolowany, oprócz nieestetycznych nierówności doprowadzi do większego zatrzymywania wody w organizmie, większego uszkodzenia/włóknienia tkanki skórnej, większego stanu zapalnego, większego bólu i większej luźności skóry.

Odkryj kremy Celluence®.
Odkryj zabiegi LipoTherapeia® w Londynie
95+ porad ekspertów, jak zredukować cellulit i ujędrnić skórę