Czy tłuszcz zamienia się w mięśnie? Czy kiedy się odchudzam, tłuszcz ląduje w toalecie? Gdzie on się podziewa?

Są to częste pytania, które zadaję sobie niemal bez przerwy, a odpowiedzi, które zazwyczaj można znaleźć w Internecie lub których udzielają specjaliści od zdrowia i urody, a nawet lekarze medycyny estetycznej (a właściwie zwłaszcza lekarze medycyny estetycznej), świadczą o całkowitym braku znajomości praw fizyki i biologii. Poniżej dowiesz się, jaka jest prawda.

Zamiana tłuszczu w mięśnie?

Biorąc pod uwagę znaczenie otyłości w dzisiejszych czasach, można by oczekiwać, że osoby, które zajmują się nią na co dzień, czyli lekarze, dietetycy i trenerzy personalni, będą choć trochę rozumieć naukę o tkance tłuszczowej.

Kiedy więc naukowiec Ruben Meerman zadał tym specjalistom pytanie: "Kiedy ktoś traci na wadze, gdzie trafia tłuszcz?", zdecydowana większość z nich odpowiedziała:

  1. że tłuszcz staje się energią (co jest możliwe tylko w przypadku reakcji jądrowej, E=mc²)

  2. tłuszcz zamienia się w kał

  3. tłuszcz staje się mięśniami

... oczywiście wszystkie odpowiedzi są ewidentnie błędne.

W rzeczywistości chemia na poziomie szkoły podstawowej wyjaśnia, że za każdym razem, gdy organiczny związek chemiczny jest "spalany" (utleniany), kończy jako dwutlenek węgla i woda. To proste.

Tak więc tłuszcz po "spaleniu" w organizmie i uwolnieniu energii - NIE stając się energią - kończy jako dwutlenek węgla i woda. Dwutlenek węgla jest wydychany przez płuca, a woda jest wydalana w postaci potu i moczu. Nic nie staje się kałem, nic nie staje się mięśniami i - dzięki Bogu - w naszych ciałach nie zachodzi żadna reakcja jądrowa, która przekształciłaby materię (tłuszcz) w energię!

Ale hej, to są profesjonaliści, do których społeczeństwo zwraca się o radę. Otrzeźwiające...

Nawet chirurdzy estetyczni propagują miejskie mity na temat tłuszczu i tkanki tłuszczowej

Nie dziwią mnie jednak takie mity, biorąc pod uwagę fakt, że większość lekarzy i specjalistów medycyny estetycznej wierzy:

  • że w ciągu całego życia mamy w organizmie określoną liczbę komórek tłuszczowych (tak wierzono jeszcze w latach 70. XX wieku)

  • że liposukcja trwale usuwa tłuszcz z danego obszaru (czyż nie widzieli oni tych wszystkich powtórnych operacji liposukcji w tym samym miejscu po kilku latach "dobrego życia"?)

  • że tłuszczu uwalnianego w wyniku niechirurgicznej redukcji tkanki tłuszczowej lub zabiegów na cellulit jest tak dużo, że może on wręcz uszkodzić wątrobę (???? oczy przewrócone za niewybaczalną ignorancję, zwłaszcza w przypadku lekarzy medycyny estetycznej)

W jaki sposób wydalamy tłuszcz, który magazynujemy w naszym organizmie po jego "spaleniu"?

Wracając do pytania, co dzieje się z tłuszczem po spaleniu go za pomocą diety i/lub ćwiczeń, Ruben Meerman przeprowadził badania i odkrył, że aby całkowicie spalić 10 kg tłuszczu, musimy wdychać 29 kg tlenu, wydychać 28 kg dwutlenku węgla i wypocić lub wydalić 11 kg wody!

Podsumowując, większość tłuszczu tracimy przez płuca, w postaci dwutlenku węgla, oraz przez skórę i układ moczowy, w postaci wody.

Ruben opublikował te fakty w British Medical Journal, a w końcowym akapicie swojej pracy stwierdził: "Zalecamy włączenie tych pojęć do programów nauczania w szkołach średnich i na uniwersyteckich kursach biochemii, aby skorygować powszechne błędne przekonania na temat utraty wagi".

Naprawdę nie mógłbym się bardziej zgodzić. Chłopaki, otwórzcie książkę i zróbcie badania...

Gdzie trafiają komórki tłuszczowe po utracie wagi?

Myślę, że gdyby zapytać tych samych ludzi, gdzie trafiają komórki tłuszczowe, które magazynują tłuszcz, powiedzieliby, że "są rozkładane przez naturalne procesy organizmu i usuwane przez układ limfatyczny", co jest równie błędne (ale nie przeszkadza mi to ciągle to słyszeć).

Prawidłowa odpowiedź brzmi oczywiście: nigdzie. Komórki tłuszczowe nigdzie się nie przemieszczają, gdy się odchudzasz. Pozostają na swoim miejscu i czekają, aż się przejesz i znów je napełnisz. To dlatego po schudnięciu znów przybierasz na wadze w tych samych upartych miejscach, jeśli jesz za dużo / ruszasz się za mało.

Żeby wszystko było jasne.

Kiedy ktoś traci na wadze, to gdzie się podziewa tłuszcz?

  • Link: Kiedy ktoś traci na wadze, gdzie się podziewa tłuszcz?

  • Streszczenie: Biorąc pod uwagę gwałtownie rosnące wskaźniki nadwagi i otyłości oraz duże zainteresowanie tym tematem, zaskakująca jest niewiedza i dezorientacja na temat metabolicznego procesu utraty wagi zarówno wśród ogółu społeczeństwa, jak i pracowników służby zdrowia. Wśród lekarzy ogólnych, dietetyków i trenerów osobistych spotkaliśmy się z powszechnymi błędnymi przekonaniami na temat tego, jak ludzie tracą wagę (ryc. 1⇓). Większość osób uważała, że tłuszcz jest zamieniany na energię lub ciepło, co narusza prawo zachowania masy. Podejrzewamy, że to błędne przekonanie jest spowodowane mantrą "energia wchodzi/energia wychodzi" i naciskiem na produkcję energii na uniwersyteckich kursach biochemii. Inne błędne przekonania dotyczyły tego, że metabolity tłuszczu są wydalane z kałem lub przekształcane w mięśnie. Przedstawiamy nowatorską kalkulację, która pokazuje, w jaki sposób "tracimy na wadze".

Odkryj kremy do nóg Celluence®.
Odkryj zabiegi na cellulit Meso-CRF®.
95+ porad ekspertów, jak zredukować cellulit i ujędrnić skórę