Pogoda robi się chłodniejsza, dni stają się krótsze, dzieci wróciły do szkoły, a Halloween jest tuż za rogiem! Przejściu z lata do jesieni często towarzyszą zmiany w rutynowych czynnościach. Być może będziemy musieli budzić się wcześniej, aby przygotować obiady dla naszych dzieci lub zaplanować dłuższy czas dojazdu do pracy przy zwiększonym ruchu na drogach. Być może będziemy musieli położyć się spać nieco wcześniej, aby czuć się jak najlepiej w nadchodzącym dniu. Sen ma kluczowe znaczenie dla dobrego samopoczucia i zdrowia skóry. Jeśli masz trudny czas ze snem, a nie chcesz polegać na over the counter lub recepty farmaceutycznych środków nasennych, istnieje wiele suplementów, aby rozważyć próbowanie, które mogą pomóc w sprawie.

Melatonina jest hormonem wytwarzanym przez szyszynkę, który sygnalizuje organizmowi, że czas na sen. Jest to najbardziej znany naturalny produkt na problemy ze snem. Ale, czy wiesz, że u niektórych osób, melatonina może trwać do 2 tygodni, zanim zauważy się oczywiste rezultaty? To prawda! Niektórzy ludzie bardzo szybko reagują na melatoninę - jedna tabletka sprawi, że będą zmęczeni wkrótce po jej zażyciu. Melatonina jest doskonałym krótkoterminowym lekiem na problemy ze snem związane z jet lagiem lub w przypadku przechodzenia na nowy harmonogram snu. Typowa dawka melatoniny waha się od 1-3 mg przed snem.

Jeśli twój mózg jest nadaktywny w nocy i trudno jest wyłączyć myśli z powodu oczekiwania na nadchodzące wydarzenia lub zdenerwowania, to GABA lub L-teanina mogą być najbardziej skutecznymi suplementami na sen. GABA jest uspokajającym neuroprzekaźnikiem w mózgu. Benzodiazepiny (np. valium, klonopin, ativan) są najbardziej uspokajającymi lekami farmaceutycznymi dostępnymi na rynku i działają na receptor GABA w mózgu. Stosowanie GABA jako suplementu może również zmniejszyć niepokój/nerwowość na czas snu, w podobny sposób. Do wywołania snu może być konieczne zażycie do 750mg GABA. L-teanina ma nieco inny wpływ na substancje chemiczne w mózgu. Oprócz stymulowania produkcji GABA, blokuje ona również bezpośrednio receptor glutaminianu. Glutaminian jest najbardziej pobudzającym neuroprzekaźnikiem w mózgu. Poprzez ten hamujący efekt, L-teanina ma działanie uspokajające i relaksujące. Do wywołania snu może być konieczne zażycie nawet 400 mg L-teaniny. Zarówno GABA jak i L-teanina mogą być stosowane w mniejszych dawkach w ciągu dnia, aby pomóc ugasić niepokój.

Często suplementy, które pomagają w zaburzeniach równowagi hormonalnej, mogą przyczynić się do problemów ze snem. Niektóre kobiety mają problemy ze snem tylko w fazie przedmiesiączkowej ich cyklu, a wiele kobiet ma problemy ze snem podczas i po przejściu w okres menopauzy. Objawy te są zwykle związane z brakiem równowagi estrogenów i progesteronu. U mężczyzn, niższy poziom testosteronu, który obserwuje się w związku ze starzeniem się, może również przyczynić się do złej jakości snu. Obie płcie mogą doświadczać zaburzeń snu w przypadku zaburzeń równowagi tarczycy lub nadnerczy. Czynniki hormonalne mogą być skomplikowane, ponieważ brak równowagi w jednym systemie często prowadzi do braku równowagi w innych gruczołach. Najlepszym sposobem na określenie, czy zaburzenia hormonalne przyczyniają się do problemów ze snem, jest wykonanie badań laboratoryjnych i szczegółowy przegląd wyników z wykwalifikowanym lekarzem.