EGCG chroni kolagen typu IV

To badanie in vitro wykazało, że główna aktywna cząsteczka zielonej herbaty, galusan epigallokatechiny (EGCG), hamuje metaloproteinazę MMP9 i jej prekursora proMMP9.

MMP są przydatne w różnych procesach organizmu, ponieważ są czynnikami przebudowującymi kolagen, ale nadmierna synteza MMP może prowadzić do nadmiernego rozpadu tkanki łącznej.

W przypadku MMP9 dochodzi do rozpadu kolagenu IV. W związku z tym inhibitor MMP9, taki jak EGCG, pomaga chronić kolagen IV przed nadmiernym rozpadem (zazwyczaj MMP są nadmiernie aktywowane przez stan zapalny lub uszkodzenia wywołane przez wolne rodniki, tj. gdy dochodzi do urazu tkanki).

Może to pomóc w ochronie integralności zarówno skóry (zwłaszcza połączenia skórno-naskórkowego), jak i naczyń krwionośnych.

Wiadomo już, że zielona herbata i EGCG pomagają w ochronie kolagenu IV, a niniejsze badanie to potwierdza.

Odkryj kremy do nóg Celluence®.
Odkryj zabiegi na cellulit Meso-CRF®.

Znaczenie praktyczne

  • Picie zielonej herbaty może pomóc w ochronie skóry i naczyń krwionośnych - doskonałe w profilaktyce cellulitu

  • Skoncentrowany krem bogaty w EGCG mógłby potencjalnie pomóc w zachowaniu kolagenu, a tym samym jędrności skóry.

Źródło: "Inhibition of MMP-9 by Green Tea Catechins and Prediction of Their Interaction by Molecular Docking Analysis" ("Hamowanie MMP-9 przez katechiny z zielonej herbaty i przewidywanie ich interakcji poprzez analizę doku molekularnego").

  • Abstrakt: "Wykazano, że katechiny polifenolowe zielonej herbaty zapobiegają różnym rodzajom chorób, takim jak nadciśnienie płucne (PAH), nowotwory oraz zaburzenia sercowe i neurologiczne. Metaloproteinazy macierzy (MMPs) odgrywają ważną rolę w rozwoju PAH. Obecne badania wykazały, że spośród czterech katechin zielonej herbaty (EGCG, ECG, EC i EGC), EGCG i ECG hamują aktywność pro-/aktywnych MMP-9 w supernatancie z hodowli komórek mięśni gładkich tętnicy płucnej. Na podstawie powyższych danych zbadaliśmy interakcje pro-/aktywnego MMP-9 z katechinami zielonej herbaty metodami obliczeniowymi. Analiza dokowania molekularnego in silico wykazała silną interakcję między pro-/aktywnym MMP-9 i EGCG/ECG, a grupa galoilowa wydaje się być odpowiedzialna za tę wzmocnioną interakcję. Badania dokowania molekularnego potwierdzają nasze obserwacje doświadczalne, że EGCG i ECG są głównie aktywne w zapobieganiu aktywności zarówno proMMP-9, jak i MMP-9."

  • Link: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0753332216312537

Odkryj kremy do nóg Celluence®.
Odkryj zabiegi na cellulit Meso-CRF®.

© 2021 LipoTherapeia. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zakaz powielania bez pisemnej zgody.