Cellulit: tłuszcz i zwłóknienia

Cellulit to kieszonki tłuszczowe w skórze, które są połączone i/lub otoczone zwłókniałymi (stwardniałymi) pasmami kolagenu.

Kieszonka tłuszczowa stara się wybrzuszyć z powierzchni skóry, podczas gdy pasmo kolagenowe ściąga przylegającą do niej skórę w dół. Takie połączenie tworzy szczyty cellulitu (kieszonka tłuszczowa powoduje, że skóra "wyskakuje") i rynny (pasma kolagenowe utrzymują skórę w dole).

Cellulit może pojawiać się na trzech głębokościach wewnątrz skóry:

  • Na poziomie skóry właściwej (cellulit powierzchowny)

  • na poziomie hipodermalnym (cellulit średni, najczęściej spotykany)

  • oraz na poziomie tłuszczu podskórnego (cellulit głęboki; nie jest to prawdziwy cellulit).

Przyjrzymy się szczegółowo każdemu z nich.

Cellulit powierzchowny powierzchowny / skórny

Cellulit powierzchowny występuje w drugiej warstwie skóry, czyli w skórze właściwej.

Ponieważ ta warstwa nie jest zbyt gruba, kieszonki tłuszczowe są dość małe (około 0,5 cm lub mniejsze), ale mimo to są widoczne i można ich znaleźć dosłownie setki do tysięcy na udach, pośladkach, łydkach, brzuchu i ramionach.

Cellulit powierzchowny nie jest tak widoczny jak dwa głębsze rodzaje cellulitu, ale nadal może być nieestetyczny.

Cellulit powierzchowny najlepiej usuwa się za pomocą głęboko działającej, silnej częstotliwości radiowej/ultradźwięków, oczywiście oprócz diety i ćwiczeń fizycznych. Pomocny może być także silny masaż cellulitu.

Cellulit hipodermalny / Cellulit średniogłęboki

Cellulit średniogłęboki oznacza kieszenie tłuszczowe w podskórnej, trzeciej i najgłębszej warstwie skóry.

Ponieważ warstwa ta może być dość gruba, kieszonki tłuszczowe są większe (ok. 0,5-3 cm) i na całym ciele mogą ich być dosłownie dziesiątki do setek.

Jest to najbardziej rozpowszechniony rodzaj cellulitu.

Cellulit ten można również usunąć chirurgicznie za pomocą kaniuli laserowej skierowanej ku górze, ale wyniki są zwykle gorsze po zabiegu niż przed nim, ze względu na wytworzoną tkankę bliznowatą i inne powikłania.

Głęboko działająca fala radiowa/ultradźwięki o dużej mocy pozostają najlepszą metodą usuwania cellulitu podskórnego, oczywiście oprócz diety i ćwiczeń fizycznych. Pomocny może być również silny masaż cellulitu.

Cellulit głęboki / Cellulit podskórny

Cellulit głęboki odnosi się do kieszonek tłuszczowych w tłuszczu podskórnym i nie jest częścią skóry, w przeciwieństwie do dwóch pozostałych rodzajów cellulitu.

Ta warstwa może być bardzo, bardzo gruba, więc cellulit w tym miejscu może mieć dowolną wielkość od 3 cm w górę, a ich liczba jest mniejsza, liczona w dziesiątkach.

W tej warstwie mamy też długie kieszonki tłuszczowe (w przeciwieństwie do okrągłych w cellulicie średnim i powierzchownym) oddzielone długimi korytami, o długości do 20 cm. Nie jest to tak naprawdę cellulit, a raczej podłużne rozczłonkowanie tłuszczu podskórnego.

Również cellulit w tym miejscu nie jest prawdziwym cellulitem, ponieważ nie jest on częścią samej skóry. Jest to bardziej kolista segmentacja podskórnej tkanki tłuszczowej, ale skoro ludzie nadal nazywają to "cellulitem", niech tak będzie.

Głęboko działająca częstotliwość radiowa/ultradźwięki o dużej mocy pozostają najlepszą metodą usuwania cellulitu podskórnego, obok diety i ćwiczeń fizycznych. Silne i głęboko działające urządzenie może z łatwością poradzić sobie z cellulitem podskórnym. Silny masaż na cellulit również może pomóc, ale w mniejszym stopniu.

Chirurgia podpaznokciowa, liposukcja i głęboki "cellulit"

Jest to jedyny rodzaj cellulitu, który można "skorygować" za pomocą chirurgii subcision i cellfina, ponieważ możliwe jest wprowadzenie narzędzia chirurgicznego do podskórnego tłuszczu. Jednakże chirurg może zazwyczaj uwolnić tylko maksymalnie 25-30 najgorszych "korytek" podczas jednego zabiegu, pozostawiając dziesiątki głębokich korytek cellulitowych nienaruszonych.

Techniki te w ogóle NIE DZIAŁAJĄ na prawdziwy cellulit (tj. cellulit średni i powierzchowny), ponieważ niemożliwe jest wprowadzenie narzędzia chirurgicznego do samej skóry (skóry właściwej lub podskórnej). Ponadto fizycznie niemożliwe byłoby zoperowanie setek i tysięcy rowków.

W związku z tym zarówno cellfina, jak i subcision nie sprawdzają się w przypadku 10-100 tys. średnio głębokich i 100-1000 tys. powierzchownych korytek cellulitowych.

Ponieważ pasma kolagenowe istnieją tam nie bez powodu (aby utrzymać jędrność skóry), zabiegi cellfina i subcision z definicji pozostawiają skórę luźniejszą.

Podskórna warstwa tłuszczu jest również rozbijana i odsysana z ciała w ramach starej dobrej liposukcji, co również pozostawia luźniejszą skórę (oczywiście liposukcja nie dotyczy również powierzchownego/średniej głębokości cellulitu, ponieważ nikt nie chce, aby jego skóra została usunięta i odessana z ciała).

Wszystkie zabiegi chirurgiczne na podskórnej warstwie tłuszczu mogą pozostawić, i często pozostawiają, blizny/włókniaki, luźność skóry, ślady po nacięciach i przebarwienia. Cellfina i subcision ze względu na swój charakter pozostawiają do 25-30 śladów po nacięciach, które mogą stać się bliznowate, uniesione, wgłębione lub pigmentowane.

Cellulit twardy i miękki

Oto różnice między cellulitem powierzchownym, średniogłębokim i głębokim. O cellulicie twardym i miękkim możesz przeczytać także tutaj.