Wszyscy mówią o kwasie hialuronowym

W ciągu ostatnich pięciu lat kwas hialuronowy stał się najbardziej "znanym" kosmetycznym składnikiem aktywnym. Wszystkie nowe produkty do pielęgnacji skóry muszą go mieć w swoim składzie. Każdy twierdzi, że w swoich produktach stosuje najlepszy rodzaj kwasu hialuronowego.

Ale czym jest kwas hialuronowy, jakie ma działanie, jak działa i jaki jest naprawdę najlepszy rodzaj kwasu hialuronowego?

Tworzę produkty do pielęgnacji skóry z kwasem hialuronowym (HA) od 2003 roku, a od 2010 roku obserwuję, jak kwas hialuronowy zaczyna zyskiwać coraz większą popularność.

Odkryj kremy do nóg Celluence®.
Odkryj zabiegi na cellulit Meso-CRF®.

Oto 9 moich spostrzeżeń na temat kwasu hialuronowego, "cudownej molekuły skóry":

  1. Kwas hialuronowy (znany również jako hialuronian lub hialuronian) jest najważniejszą cząsteczką nawilżającą i natłuszczającą w organizmie człowieka, podstawowym składnikiem skóry i tkanki łącznej oraz nieocenionym składnikiem aktywnym o działaniu przeciwstarzeniowym i naprawiającym skórę/tkankę łączną (w organizmie występuje głównie w oku, stawach i skórze).

  2. Ze względu na swoje właściwości idealnie nadaje się do stosowania w kremach, żelach i serum nawilżających, przeciwstarzeniowych i wspomagających gojenie się ran.

  3. Kwas hialuronowy występuje w różnych wielkościach (masach cząsteczkowych) od 800 Daltonów aż do 20 000 000 Daltonów, przy czym wielkości powyżej 1 000 000 Daltonów tworzą film na skórze, a mniejsze wnikają w głębsze warstwy skóry.

  4. Według badań i mojego doświadczenia jako formulatora, najlepsze małe masy cząsteczkowe (LMW), zarówno pod względem penetracji skóry, jak i korzyści dla skóry, mieszczą się w zakresie od 50 000 do 800 000 daltonów. Wszystko poniżej 50 000 Daltonów może potencjalnie działać prozapalnie, natomiast wszystko powyżej 800 000 Daltonów po prostu przykleja się do powierzchni, powodując lepkość.

  5. Hialuronian LMW jest również czynnikiem zwiększającym penetrację innych składników aktywnych w kremach do ciała i twarzy, dlatego świetnie nadaje się do łączenia z innymi substancjami aktywnymi.

  6. Kwas hialuronowy tworzy w wodzie trójwymiarową sieć działającą jak gąbka, która dosłownie zatrzymuje wodę wokół i wewnątrz swoich fałdów, wchłaniając 1000 razy więcej wody niż wynosi jego masa.

  7. Przeciętna kobieta o wadze 60 kg posiada w swoim organizmie około 13 g HA, z czego 4,3 g jest codziennie odzyskiwane. Oznacza to, że cały kwas hialuronowy w naszym organizmie jest całkowicie przetwarzany i odnawiany co zaledwie 3 dni.

  8. Dieta bogata w warzywa (magnez) i owoce (kwas askorbinowy) ma pomóc w zwiększeniu naturalnej produkcji HA. Również niektóre produkty spożywcze naturalnie zawierają HA lub jego prekursory. Przykładami takich pokarmów są bulion kostny, mięsa organiczne i chrząstki stawowe.

  9. Hialuronian może być również przyjmowany jako suplement diety i rzeczywiście dociera on do skóry i stawów i wspomaga odpowiednio nawilżanie/przeciwstarzeniowe oraz zdrowie stawów. Jest to podobne do przyjmowania suplementów z hydrolizowanym kolagenem, który również pomaga w przeciwdziałaniu starzeniu się skóry, ujędrnianiu i zdrowiu ścięgien/więzadeł.

Więcej fascynujących informacji na temat "molekuły młodości" znajdziesz w naszym szczegółowym i obszernym artykule.

Odkryj kremy do nóg Celluence®.
Odkryj zabiegi na cellulit Meso-CRF®.

© 2021 LipoTherapeia. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zakaz powielania bez pisemnej zgody.