Dzisiaj słowo mezoterapia kojarzy nam się niemal wyłącznie z medycyną estetyczną. Warto jednak wiedzieć, że metoda ta znana jest już od wielu lat i pierwotnie była wykorzystywana do zupełnie innych celów. Została stworzona przez znanego lekarza rodem z Francji – Miechela Pistora. Mezoterapią leczyło się uporczywe bóle głowy, żylaki, schorzenia układu oddechowego oraz układu nerwowego.
Do jakich celów wykorzystuje się współcześnie mezoterapię?
Głównie do różnego typu zabiegów typowo estetycznych, takich, które mają wywołać efekt polepszenia wyglądu skóry i włosów. Generalnie można wyliczyć jej trzy podstawowe funkcje: odmładzanie skóry, zwalczanie cellulitu i rozstępów oraz przeciwdziałanie łysieniu. Mezoterapia ma bardzo wiele zalet, dlatego jest najczęściej wybieraną metodą przez osoby zainteresowane poprawą kondycji skóry. Przede wszystkim, nie wymaga ingerencji chirurgicznej, co jest jej głównym walorem. Ponadto stosuje się w niej naturalne substancje, co również ma duże znaczenie. Kolejną zaletą są efekty – po serii zabiegów jesteśmy w stanie uzyskać naprawdę widoczne i długotrwałe rezultaty.
Mezoterapia polega na cyklicznym wstrzykiwaniu w dane partie skóry substancji aktywnych, takich jak np.: krzemionka, L-karnityna, osocze bogatopłytkowe, kofeina, itd. Wszystko zależy od rodzaju problemu skórnego, z którym się borykamy. Zastrzyki robione są przy pomocy strzykawki i cienkiej igły albo specjalnego pistoletu. Po zastrzyku wykonywany jest masaż skóry w celu rozprowadzenia substancji aktywnych. Mezoterapia może być lekko bolesnym zabiegiem. W celu eliminacji bólu stosuje się preparaty znieczulające. Komu można by polecić mezoterapię? Wszystkim osobom, które borykają się z takimi problemami, jak: zmarszczki, bak jędrności skóry, zwiotczenie skóry i inne oznaki starzenia, a także cellulitis, rozstępy, wypadanie włosów. Preparaty wstrzykiwane w skórę potrafią znakomicie stymulować jej komórki, co wpływa na jej znaczną regenerację.