Pot pomaga regulować wiele funkcji, jakie sprawuje organizm. Bardzo często jednak dochodzi do ‎zwiększenia stopnia potliwości, co może być spowodowane szeregiem przyczyn. Do ‎najważniejszych zalicza się: wysoką temperaturę powietrza oraz jego wilgotność, zwiększony ‎wysiłek fizyczny czy stres, spożywanie pikantnych potraw oraz otyłość (czynniki fizjologiczne), a ‎także zaburzenia hormonalne czy niektóre nowotwory (czynniki objawowe). Oczywiście, przyczyn ‎jest zdecydowanie więcej, dlatego zawsze warto skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia ‎podłoża problemu. Nadmierne pocenie występuje nie tylko w obrębie pach, lecz również kończyn górnych i dolnych ‎oraz pozostałych partii ciała. Można jednak jemu zaradzić, stosując odpowiednie terapie, ‎opierające się na wykorzystywaniu toksyny botulinowej, która przynajmniej na jakiś czas łagodzi ‎uciążliwe i nieprzyjemne objawy. Nadpotliwość można rozpoznać, dzięki ingerencji lekarskiej. Specjalista dobierze odpowiedni ‎sposób badań (każdy z nich jest bezbolesny), aby określić przyczynę oraz następnie wybrać ‎odpowiedni sposób leczenia. Do najczęstszych jego zaleceń zalicza się między innymi ‎przygotowywanie kąpieli ziołowych miejsc, w obrębie których występuje nadmierna potliwość, ‎noszenie ubrań bawełnianych, ograniczenie spożywania potraw pikantnych, a także silnej kawy ‎oraz herbaty oraz unikanie stresu, jeżeli tylko jest to możliwe.

Lekarze bardzo często przepisują ‎także preparaty ograniczające wydzielanie potu. Te najbardziej popularne zawierają w swoim ‎składzie chlorek aluminium i bardzo często gwarantują zaskakująco pozytywne efekty. W ‎niektórych przypadkach specjaliści zalecają zastrzyki toksyny botulinowej, która blokuje nerwy, a ‎następnie gruczoły odpowiedzialne za wydzielanie potu. W ten sposób można uwolnić się od ‎przykrego problemu nawet na rok. Aby jednak idealnie przeprowadzić tego rodzaju zabieg, zawsze ‎należy przeprowadzić odpowiednie badania, ustalając jednocześnie stopień potliwości i miejsca, ‎które je dotyka. Następnie następuje czas na znieczulenie, aby następnie odpowiednio ‎zaaplikować preparat. Dzięki odpowiednim środkom zabieg może być bezbolesny. Trwa on od kilku ‎do kilkunastu minut i nie zmusza pacjenta do prowadzenia innego trybu życia. Na wystąpienie ‎zauważalnych efektów trzeba odrobinę poczekać – od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy.

Przeprowadzany zabieg jest jak najbardziej bezpieczny. Tylko i wyłącznie w przypadku kilku ‎pacjentów zaobserwowano skutki niepożądane. Do najważniejszych zalicza się nawrót potliwości ‎oraz osłabienie mięśni, a także ogólne poczucie zmęczenia. Jednak i one nie były na tyle silne, aby ‎ograniczać wykonywanie codziennych czynności. Aby poddać się tego rodzaju zabiegowi, zawsze ‎trzeba wcześniej skontaktować się z lekarzem. Tylko i wyłącznie on potrafi określić, czy nie istnieją ‎żadne przeciwskazania do jego przeprowadzenia, jak chociażby nadwrażliwość czy uczulenie na ‎określone składniki preparatu, ciąża, zaburzenia krzepnięcia krwi czy przyjmowanie innych leków. W niektórych przypadkach lekarz może zdecydować się na przeprowadzenie leczenia bardziej ‎skomplikowanego, chirurgicznego. Polega ono na usunięciu gruczołów potowych i z reguły jest ‎skuteczne. Bardzo często jednak ten rodzaj zabiegu nie jest polecany, ze względu na dyskomfort, ‎jaki może spotkać pacjenta podczas wykonywania czynności codziennych. O ile tylko jest to ‎możliwe, lekarze decydują się na korzystanie z mniej bolesnych metod, które również potrafią ‎zagwarantować pozytywne rezultaty.‎