Nieprawidłowo rozszerzone naczynka w skórze twarzy przejawiają się najczęściej występowaniem tak zwanych pajęczaków oraz rumienia. Towarzyszyć im może uczucie pieczenia lub swędzenia. Jeśli zarumienionych naczynek jest coraz więcej, nieprzyjemne odczucia narastają lub rozrasta się sieć nieestetycznych nitkowatych naczyń, jest to znak, że należy skorzystać z serii bardzo popularnych obecnie profesjonalnych zabiegów zamykania takich naczynek. Istota problemu Fachowe określenie tego problemu to teleangiektazja (cup erosa). W praktyce mamy do czynienia przede wszystkim z rozszerzonymi naczynkami włosowatymi, których rozrastająca się sieć utworzyła charakterystyczną pajęczynę na twarzy. Kiedy takie naczynka pękają, pojawia się większy rumień. Wiele czynników może powodować powstawanie problemu i chociaż dotyka on każdego rodzaju cery, najbardziej narażona jest cera delikatna.

Pajęczaki w okolicy nosa, brody i policzków mogą pojawić się w związku m.in. z:

- wypiciem gorącego napoju;

- skorzystania z alkoholu;

- zjedzenia ostrej potrawy;

- wystawienia skóry na duże wahania temperatur lub skrajnych warunków atmosferycznych;

- wystawienia skóry na działania silnych promieni słonecznych;

- przewlekłego stresu lub silnego zdenerwowania.

Przygotowanie do zabiegu zamykania naczynek

Na samym początku lekarz musi określić głębokość i ilość uciążliwych zmian podskórnych. Jest to niezbędne dla określenia długości fali emitowanej przez laser lub elektrodę w czasie zabiegów. Przygotować się należy także samodzielnie poprzez rezygnację ze specyfików zawierających kwas salicylowy oraz z ziół fotouczulajacych. Nie można mieć z tymi substancjami kontaktu przez dwa tygodnie przed zabiegiem.

Laser IPL

Wykorzystanie lasera IPL w procesie zamykania naczynek możliwe jest w zasadzie u każdej osoby narzekającej na pajęczaki. Ruchoma głowica urządzenia emituje specjalne światło, które jest pochłaniane przez hemoglobinę znajdującą się w krwi wypełniającej rozszerzone naczynko włosowate. Powoduje to selektywne nagrzanie się czerwonego barwnika krwi, rozgrzanie otaczającej go wody i jej odparowanie. Wysuszone ścianki naczynka obumierają, zapadają się w sobie i przestają być widoczne.

Laser VPL

Działanie lasera Variable Pulsed Light jest skierowane na eliminowanie rumienia i mniejszych naczynek. Zabieg wykonuje się specjalną prostokątną głowicą, która naświetla niewielki fragment skóry i usuwa na podobnej zasadzie, co laser IPL, elementy zawierające czerwony barwnik. W ten sposób przebarwienia przestają być widoczne, a odpowiedzialne za nie struktury są niszczone.

Elektrokoagulacja

Diatermia chirurgiczna, jak fachowo określa się elektrokoagulację, nie działa na barwniki, ale na białka tworzące kłopotliwe naczynka. Specjalna elektroda zamyka każde poszczególne naczynko poprzez impuls prądu o bardzo wysokiej częstotliwości dobieranej do gęstości naczynek. Po zabiegu naturalną rzeczą są mijające drobne zaczerwienienia.