Niemal każdy z nas miał choć raz w życiu do czynienia z brodawkami wirusowymi, powszechnie zwanymi kurzajkami. Jest to dolegliwość niezbyt groźna, ale za to bardzo niekomfortowa i nieestetyczna. Kurzajki umiejscawiają się w okolicach, w których najzwyczajniej w świecie przeszkadzają, na przykład po wewnętrznej stronie palców, dlatego zazwyczaj robimy wszystko, aby jak najszybciej się ich pozbyć. W tym celu Stosowane są różne metody, od preparatów kosmetycznych, aż po zabiegi w gabinetach kosmetycznych. Niektóre z tych metod są skuteczne, inne nie dają zadowalającego efektu. Brodawki powstają w wyniku infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Najczęściej spotykane są u dzieci i młodzieży, ale pojawiają się także niekiedy u osób dorosłych. Miejsca, w których brodawki najczęściej występują to dłonie i stopy, a dokładniej wewnętrzne partie palców, okolice wokół paznokci, podeszwa stopy.

Kurzajki mogą występować pojedynczo lub w skupiskach. Często zdarza się sytuacja namnażania się kurzajek, na co bezpośredni wpływ ma proces samozakażenia. Wirus brodawczaka ludzkiego może występować w kilku różnych odmianach. W związku z tym wyróżnia się też różne typy brodawek. Pierwszym rodzajem są brodawki zwykłe. Mają łagodny przebieg i są najczęściej spotykanym rodzajem brodawek. Zazwyczaj występują na dłoniach i stopach. Czasem spotyka się je też na innych częściach ciała, na przykład na łokciach, twarzy, kolanach, w pobliżu paznokci. Brodawki zwykłe są okrągłe i szorstkie. Występują w różnych barwach, najczęściej szarej, żółtawej i brązowej. Ich wielkość to od 2 do 10 mm. Kolejny rodzaj brodawek to brodawki podeszwowe. Jak sama nazwa mówi, występują one na podeszwach stóp. Jest to bardzo nieprzyjemna dolegliwość wywołująca dyskomfort i ból.

Brodawki są narażone na podrażnienia podczas nacisku całego ciężaru ciała na stopy w procesie chodzenia. Innym typem brodawek są brodawki płaskie, zwane też brodawkami młodocianych. Najczęściej występują u dzieci. Głównym miejscem ich powstawania jest twarz, choć czasem spotyka się je także na wierzchu dłoni. Są płaskie, nie mają tendencji do stanów zapalnych, mają brunatną barwę. Na skórze utrzymują się długo, po czym nagle ulegają zaczerwienieniu, a po kilku dniach same znikają.